Öyküde Karaktere İsim Verme Rehberi

Öykü yazarken en önemli şeylerden biri de karakter oluşturmaktır. Karakterin ismi en az kendisi kadar önemlidir. İsmi bir ayna olarak değerlendirmek doğrudur. Bu açıdan bir karaktere isim koyarken son derece dikkatli olmak gerekir. Bu yazıda öyküde karaktere isim verme rehberini oluşturup isim koymanın inceliklerine bakacağız.

Basamaklar

 1. Karakterinizin görünüşünü ve etnik kökenini belirleyin.
  Örneğin eğer karakteriniz Türk ise adının Miyazaki olması saçma olacaktır. Unutmayın, çoğu okurlar ismi duydukları gibi bilinçsiz olarak kişiyi hayallerinde canlandırırlar.
 2. Karakterinizin ilgi alanlarını ve kişiliğini belirleyin ve bunlara göre hangi seslerin olacağına karar verin.
  Eğer karakteriniz iradeli ve inatçı ise “k” ve “p” gibi güçlü harfler daha iyi olacaktır. Fakat tam tersi düşünüldüğünde, eğer karakteriniz utangaç ve sevimli ise “s” ve “f” gibi harflerin vurgulanması daha yararlı olacaktır.
 3. İsimlerin anlamlarını düşünün.
  İnternette birçok bebek ismi sitesi bulabilirsiniz. Bu tarz sitelerde isimlerin anlamlarını bulup karakterinizin kişiliği ile bu isimleri karşılaştırmak mantıklı olacaktır. Fiziksel görünüşe veya kişiliğe göre isimler bulabilirsiniz. Örneğin mavi gözlü bir karakterinizin adını Derya koyabilirsiniz. Buna ek olarak, herkes tarafından sevilen biri Fatih olabilir.
 4. Ünlü isimleri kullanmayın.
  Mustafa Kemal, Elvis veya Tarkan gibi isimlerin imaları vardır. Bu tarz isimler koyduğunuz karakterlerinizle istediğiniz göndermeyi yapmanız mümkün olmayabilir çünkü okurların aklı ister istemez o ünlü kişilere gidecektir ve karakterinizi onlarla bağdaştıracaktır. Yine de böyle bir şey olay örgünüz için bir araç veya bir çeşit şaka ise kullanabilirsiniz. Yalnızca okurların isim yüzünden karakterinize önyargı ile yaklaşmasını engelleyin.
 5. Karakterinizin takma ismi olmasını istiyor musunuz?
  Eğer istemiyorsanız bu basamağı atlayabilirsiniz. Fakat eğer istiyorsanız yapmanız gereken üç şey var.
  Bunu başarmak için yapmanız gereken ilk şey karakterinizi takma ismi ile kimlerin çağıracağına karar vermek. İkincil olarak, bu kişilerin karakterinize takma bir isimle seslenme nedenini belirlemek olacak. Üçüncü ve son olarak ise karakterinizin bu takma adı seviyor mu sorusuna cevap vermek olacak.
 6. Üstteki basamaklar sonrası bir isim listeniz olacak. Bu listeyi arkadaşlarınıza gösterin.
  Arkadaşlarınıza listeyi gösterdikten sonra yapmanız gereken bu isme sahip insanların nasıl bir karaktere ve görünüşe sahip olacaklarını tahmin etmelerini istemek olacak. Eğer onların tahminleri sizin karakterinizle tamamen farklı ise karakterinize başka isim bulmalısınız.
 7. Telaffuzu imkansız isimler seçmeyin.
  Xzighlab gibi bir ismin harika olacağını düşünebilirsiniz fakat böyle bir ismin okuyucu öykünüzü okurken yoracağını ve okuma azmini zayıflatacağını dikkate almalısınız.
 8. Eğer karakterinizin en iyi arkadaş, düşman, partner kısacası çok fazla vakit geçirdiği birileri varsa isimleri benzer olmamalıdır.
  Eğer isimler benzer olursa okurlar bu kişileri karıştırabilir. Örneğin Aysel ile Ayseli isimleri birlikte kullanılırsa okurlar bu iki kişiyi öykünüzün ilerleyen bölümlerinde karıştırabilir. Hatta bırakın bu tarz benzerliği, aynı harf ile başlaması bile iyi olmayacaktık.

İpuçları

 1. Eğer karakterinize isim bulmakta büyük sıkıntı yaşıyorsanız ve bu yazmanızı engelliyorsa karakterin ismi yerine “XXX” veya Bay X gibi temsili ifadeler koyarak öykünüzü yazın.
 2. Eğer koyduğunuz ilk isim karakterinizle uyuşmazsa, yeni isim koymaktan korkmayın.
 3. İkizler için benzer, ritmik isimler kullanmak artık orijinal bir fikir olmaktan çıktı. Bu konuda yeni bir şeyler deneyin.
 4. İki ismi birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin yabancı bir karakteriniz varsa Evelyn ve Christina isimlerini birleştirerek Evelina ismine ulaşabilirsiniz.

Uyarı

 1. Eğer olağanüstü bir ismi çok hızlı bir şekilde bulamazsanız endişelenmeyin.

Editör Kedi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: